Läs mer om förskolan: Backen
På förskolan Backen i Vårberg pågår ett lustfyllt och utforskande arbete där olika avdelningar tar sig an lärande på sina egna sätt, med barnens intresse som utgångspunkt.
På en avdelningen Fjärilen har projektet Babblarna tagit sin början. Barnen fick måla Bobbo med penslar och röd tubfärg och avslutade sina målningar genom att klistra på ögon. Aktiviteten väckte stort engagemang och många barn valde att stanna kvar länge i skapandet. Babblarna följde även med in i vardagen genom samtal under lunchen, där barnen pekade på sina teckningar och benämnde Bobbo med glädje.



Här kan du läsa mer om Tellusbarns olika profiler på förskolor
På en annan avdelningen Nyckelpigan avslutades ett tidigare projekt om ljus och skuggor med en gemensam workshop. Som en sammanfattning av projektet fick barnen återvända till aktiviteter de arbetat med under terminen, bland annat att måla på ljusbord med cellofanpapper och ficklampor. Barnen undersökte hur ljus passerar genom material och hur färger förändras när de kombineras, med stöd av reflekterande frågor från pedagogerna.



Avslutningen innehöll även arbete med att rita av skuggor. Barnen samtalade om hur skuggor bildas, vad reflektion innebär och använde både tidigare kunskap och fantasi i sitt skapande. Skuggbilderna utvecklades till olika figurer och gemensamma samtal ledde till insikten att skuggor inte har en egen färg utan påverkas av ljusets styrka.



Genom skapande, utforskande och samtal får barnen på förskolan Backen möjlighet att utveckla nyfikenhet, kreativitet och språk, i linje med förskolans läroplan.