Förskolor

Kontaktuppgifter till våra förskolor.

Birgitta Gugg
Rektor
birgitta.gugg@tellusbarn.se
Tel: 073-738 98 62

Avdelning
Palmen: 073-950 98 90
Kaktusen: 073-950 98 91
Vattenfallet: 073-950 98 92

Adress
Förskolan Oasen
Byälvsvägen 30
128 48 Bagarmossen

Thomas Nilsson
Rektor
thomas.nilsson@tellusbarn.se
Tel: 070-445 54 15

Helena Hansson
Biträdande rektor
helena.hansson@tellusbarn.se
Tel: 070-445 54 16

Avdelningar 
Kompassen: 070-445 54 17
Hjulet: 070-445 54 18
Kikaren: 070-445 54 19

Magneten: 070-445 54 33 
Propellern: Telefonnummer kommer snart
Telegrafen: 070-417 37 49 

Adress: 
Garagevägen 26
121 48 Johanneshov

Susanne Frykholm, rektor
susanne.frykholm@tellusbarn.se
Tel: 070-417 37 39

Adress:
Förskolan Robinson
Filaregatan 4
749 43 Enköping

Kontakt avdelningar:
Granen
robinson.granen@tellusbarn.se
Tel: 070-417 37 40

Eken
robinson.eken@tellusbarn.se
Tel: 070-417 37 41

Tallen
robinson.tallen@tellusbarn.se
Tel: 070-417 37 42

Björken
robinson.bjorken@tellusbarn.se
Tel: 070-445 54 13

Lönnen
robinson.lonnen@tellusbarn.se
070-445 54 38

Erika Klingemo
Rektor 
Tel: 070-760 20 17

Avdelningar
Sjöhästen: 070-499 33 89
Sjöstjärnan: 070-417 35 94
Sjölejonet: 072-231 26 13

Adress
Förskolan Poseidon
Poseidons torg 4
136 46 Handen 

Jurate Wetterberg
Rektor
jurate.wetterberg@tellusbarn.se
Tel: 070-445 54 10

Avdelningar
Rosa gården: 070-445 76 85
Blåa gården: 070-445 76 86
Gröna gården: 070-445 54 28

Adress
Förskolan Paletten 
Edvard Griegsgången 14
164 32 Kista 

Karin Bergwall
Rektor
Tel: 070-090 51 59
karin.bergwall@tellusbarn.se

Förskolans tonvalstelefon
08-408 948 80

Avdelningarna
Blå & Gul: 072-302 86 51
Röd: 072-302 82 13
Grön: 072-302 84 66
Orange: 073-992 88 19
Lila: 076-548 99 74

Adress
Förskolan Piazzan
Tomtevägen 4
176 70 Järfälla

Birgitta Gugg
Rektor
birgitta.gugg@tellusbarn.se
Tel: 073-738 98 62

Avdelningar
Guldet: 070-445 76 91
Skatten: 070-445 76 92

Adress
Förskolan The Rainbow
Love Almqvist väg 4C
112 53 Stockholm 

Birgitta Gugg
Rektor
birgitta.gugg@tellusbarn.se
Tel: 073-738 98 62

Avdelningar 
Vargen: 072-370 06 17
Delfinen: 072-370 06 18
Fjärilen: 072-370 06 19
Pingvinen: 072-370 06 21
Ekorren: 072-363 20 61

Adress
Tellusbarn, Sherwood
Bergsgatan 35
112 28 Stockholm

Jurate Wetterberg
Rektor
jurate.wetterberg@tellusbarn.se
Tel: 070-445 54 10

Avdelningar
Månen: 070-445 76 89
Solstrålen: 072-370 06 08
Snöflingan: 072-370 06 06
Regnbågen: 072-370 06 07

Adress
Tellusbarn, Solen
Tingvallavägen 9 J-K
195 31 Märsta

Linda Gröndal
Tf. rektor
linda.grondal@tellusbarn.se
Tel: 070-445 54 24 

Avdelningar
Flygande mattan: 072-370 06 00
Solen: 072-370 06 02
Djungeln: 072-370 06 03

Trädet: 072-370 06 04
Fjärilen: 072-370 06 09
Stjärnan: 072-370 06 13

Adress:
Tellusbarn, Torget
Rinkebytorget 8
163 73 Spånga

Erika Klingemo
Rektor
erika.klingemo@tellusbarn.se
Tel: 070-760 20 17

Avdelning 
Grön: 070-445 76 98

Adress
Förskolan Akvarellen
Skarpnäcks allé 30
128 33 Skarpnäck

Erika Klingemo
Rektor 
erika.klingemo@tellusbarn.se
Tel: 070-760 20 17

Avdelningar
Solen: 070-417 35 98
Rosen: 070-417 35 95
Fyrklövern:
070-417 35 97

Adress
Kulturförskolan Symfonin (Sköndal)
Sköndalsvägen 89
128 66 Sköndal

Annie Jämtell
Rektor
annie.jamtell@tellusbarn.se
Tel: 070-445 76 80

Avdelningar
Stjärnan: 072-370 06 25
Planeten: 072-370 06 26
Månen: 072-370 06 27
Pluto: 072-370 06 28
Solen: 072-370 06 29
Rymdskeppet: 072-370 06 31
Vintergatan: 072-370 06 30

Adress
Förskolan Galaxen 
Götgatan 104
118 62 Stockholm 

Annie Jämtell
Rektor
annie.jamtell@tellusbarn.se
Tel: 070-445 76 80 

Johanna Carlsson
Platsansvarig
johanna.carlsson@tellusbarn.se
Tel: 072-363 20 55 

Avdelningar
Gläntan: 070-445 76 81
Bäcken: 070-445 76 82
Dungen: 070-445 54 32

Adress
Förskolan The Cottage
Katarina Bangata 31-33
116 39 Stockholm 

Erika Klingemo
Rektor
erika.klingemo@tellusbarn.se
Tel: 070-760 20 17

Avdelningar
Ekorren: 070-417 35 91
Haren: 070-417 37 34

Adress
Förskolan Kulturförskolan Melodin (Parken)
Kaggeholmsvägen 44
122 60 Enskede

Erika Klingemo
Rektor
erika.klingemo@tellusbarn.se
Tel: 070-760 20 17

Avdelning
Hägern: 070-417 35 93
Snäckan: 070-417 37 31

Adress
Kulturförskolan Fiolen
(Hägern)
Hägervägen 32
122 39 Enskede

Karin Bergwall
Rektor
Tel: 070-090 51 59
karin.bergwall@tellusbarn.se

Adress: 
Förskolan Discovery 
Hjortronvägen 117
196 23 Kungsängen

Carmen Negrete
Rektor
carmen.negrete@tellusbarn.se
Tel: 070-760 99 81

Avdelningar
Lila 072-370 06 16
Grön 072-370 06 14
Gul 072-370 06 15

Adress
Förskolan Sparrisen 
Sparrisgatan 7B
745 46 Uppsala

Carmen Negrete
Rektor
carmen.negrete@tellusbarn.se
Tel: 070-760 99 81

Avdelningar
Blåklockan: 072-253 13 40
Fyrklövern: 072-253 13 41
Solrosen: 072-253 13 42

Adress
Tellusbarn, Tulpanen
Blomdahls väg 9
756 49 Uppsala

Thomas Nilsson
Rektor
thomas.nilsson@tellusbarn.se
Tel: 070-445 54 15

Ing-Marie Peres
Platsansvarig
Tel: 072-2531764 

Avdelningar
Fjärilen: 072-253 17 63
Humlan: 072-253 17 64
Nyckelpigan: 072-253 17 65

Adress
Tellusbarn, Backen
Storholmsbackarna 34
127 43 Skärholmen

Bahar Neufeld
Rektor
bahar.neufeld@tellusbarn.se
Tel: 070-760 20 79 

Avdelningar
Stjärnan: 072-370 06 10
Solen: 072-370 06 11
Regnbågen: 072-370 06 12

Adress
Tellusbarn, Pusslet
Mockasinvägen 24
126 39 Älvsjö

Helen Ståhl
Rektor
helen.stahl@tellusbarn.se
Tel: 070-445 54 25

Yeimy Nitz
Biträdande rektor 
yeimy.nitz@tellusbarn.se
Tel: 070-445 54 22  

Avdelningar
Fröet: 070-445 76 94
Grodden: 070-445 76 96
Knoppen: 070-445 76 97

Adress
Förskolan Växthuset
Täljöviksvägen 7-9
184 92 Åkersberga

Helen Ståhl
Rektor
helen.stahl@tellusbarn.se
Tel: 070-445 54 25

Yeimy Nitz
Biträdande rektor 
yeimy.nitz@tellusbarn.se
Tel: 070-445 54 22  

Avdelningar
Myran: 070-417 37 35
Nyckelpigan: 070-417 37 48

Adress:
Förskolan The Explorer
Tråsättravägen 41
184 62 Åkersberga 

Centrala funktioner

Sam Madani
Ekonomi
sam.madani@tellusbarn.se
Tel: 070-459 96 96

Jessica Malmberg
Tellusfood och nyetablering
jessica.malmberg@tellusbarn.se
Tel: 070-760 98 64

Mariana Potochniak
Administration föräldraavgifter
mariana.potochniak@tellusgruppen.se
Tel: 070-445 54 35

 

Faktureringsadress för samtliga förskolor
Tegnérgatan 35
111 61 Stockholm

Alternativt:
faktura@tellusbarn.se

Besöksadress
Tegnérgatan 35
111 61 Stockholm

Bijan Fahimi 
Verkställande direktör
bijan.fahimi@tellusbarn.se
Tel: 070-716 74 53

Carina Björnberg
Skolchef, förskolor Norr 
carina.bjornberg@tellusbarn.se
Tel: 070-760 99 34

Maria Friberg
Skolchef, förskolor Syd
maria.friberg@tellusbarn.se
Tel: 070-760 17 85

Malin Hökeberg
HR-chef och skolchef, grundskolor
malin.hokeberg@tellusbarn.se
Tel: 070-760 99 20

Anna Lassen
Kommunikationschef
anna.lassen@tellusgruppen.se
Tel: 070-417 37 33

Lisa Melberg
Kvalitetschef
lisa.melberg@tellusgruppen.se
Tel: 070-754 68 08

Narges Moshiri
Grundare och vice styrelseordförande
narges.moshiri@tellusbarn.se
Mob: 070-760 20 40

Arnar Viðarsson
Ekonomichef
arnar.vidarsson@tellusbarn.se
Tel: 070-445 54 26 

Skolor

Kontaktuppgifter till våra skolor.

Anna-Karin Ingwerssen
Rektor Husberg, Svedia och Fanna
Tel: 070- 653 27 42
anna-karin.ingwersen@robinson.nu

Malin Frisk
Biträdande rektor Husberg, Svedia och Fanna
Tel: 070-224 97 38 
malin.frisk@robinson.nu

Veronica Sandberg
Biträdande rektor Husberg, Svedia och Fanna
Tel: 076- 207 31 90
veronica.sandberg@robinson.nu

Adress: Gånstavägen 7
749 43 Enköping

Anna-Karin Ingwerssen
Rektor Husberg, Svedia och Fanna
Tel: 070- 653 27 42
anna-karin.ingwersen@robinson.nu

Malin Frisk
Biträdande rektor Husberg, Svedia och Fanna
Tel: 070-224 97 38 
malin.frisk@robinson.nu

Veronica Sandberg
Biträdande rektor Husberg, Svedia och Fanna
Tel: 076- 207 31 90
veronica.sandberg@robinson.nu

Adress: Vitriskagatan 67
749 45 Enköping

Anna-Karin Ingwerssen
Rektor Husberg, Svedia och Fanna
Tel: 070- 653 27 42
anna-karin.ingwersen@robinson.nu

Malin Frisk
Biträdande rektor Husberg, Svedia och Fanna
Tel: 070-224 97 38 
malin.frisk@robinson.nu

Veronica Sandberg
Biträdande rektor Husberg, Svedia och Fanna
Tel: 076- 207 31 90
veronica.sandberg@robinson.nu

Adress: Ripgatan 32
745 62 Enköping

Helena Petersson
Rektor Vårfru
Tel: 070- 351 24 76
helena.petersson@robinson.nu

Sara Rosenblad
Biträdande rektor Vårfru
Tel: 070- 696 60 19
sara.rosenblad@robinson.nu

Adress: Tullgatan 19
745 30 Enköping