Läs mer om förskolan: Sherwood

På förskolan Sherwood, som ligger på Kungsholmen, hälsades barnen varmt välkomna tillbaka efter ledigheten. Förhoppningen är att de haft ett fint och glädjefyllt jullov tillsammans med sina familjer. Terminen har inletts med rörelse, utforskande och gemenskap.

Under utevistelsen har barnen fått upptäcka vintermiljön genom promenader och fri lek i snön. Med stor nyfikenhet har de känt på, gått i och observerat snön, vilket gett möjlighet att utveckla både sin sinnliga upplevelse och grovmotorik.

Inomhus, under gymnastiken, fick barnen utforska en hinderbana fylld av rörelse, utmaning och lärande. De tränade balans på den långa bommen, vilket stärkte fokus, koordination och bålstyrka. Genom att hoppa och landa på madrassen fick barnen öva kroppskontroll och säkra rörelser. Att klättra upp på “hästen” med hjälp av fotspåren blev en ny utmaning som uppmuntrade problemlösning, styrka och tillit till den egna förmågan.

Läroplanen lyfter rörelse, motorik och hälsa som en central del av utbildningen. Läs mer här.

Vissa delar av banan var medvetet lite kluriga. Genom att prova nya rörelser får barnen upptäcka vad deras kroppar klarar av, bygga självförtroende och känna stolthet när de lyckas. Barnen observerade varandra, hjälpte till när det behövdes, försökte igen när något kändes svårt och upprepade gärna rörelser de redan behärskade.

Sherwood är en av Tellusbarns tvåspråkiga förskolor. Här kan du läsa mer om dem.